niedziela, 15 grudnia 2013

Witamina K

We krwi zdrowego człowieka znajduje się wiele różnych czynników krzepnięcia, które biorą udział w tworzeniu się skrzepów i hamują krwawienia. Witaminie K zawdzięczamy nie tylko właściwą krzepliwość krwi. Zmniejsza ona także nadmierne krwawienia miesiączkowe, hamuje rozwój nowotworów i uwapnia kości, co chroni przed osteoporozą.


Witamina K jest niezbędna do utrzymania prawidłowych procesów krzepnięcia. Odpowiada za procesy syntezy osoczowych czynników krzepnięcia II, VII, IX i X w wątrobie. Dlatego niedobór witaminy K skutkuje zmniejszeniem stężenia protrombiny w osoczu, wydłużeniem czasu krzepnięcia i zwiększeniem ryzyka krwawienia.
Człowiek pokrywa swoje potrzeby w zakresie witaminy K z dwóch źródeł, tj. żywności i syntezy bakteryjnej w jelitach. Prawie połowa dziennego zapotrzebowania jest pokrywana przez warzywa, reszta pochodzi ze źródła bakteryjnego.

Pierwsza jej postać, zwana witaminą K1, występuje m.in. w warzywach o zielonych liściach (np. brokuły, sałata, kapusta, szpinak), w truskawkach, oleju sojowym i niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego (np. jaja, wątroba wołowa).Produktem spożywczym zawierającym najwięcej tej witaminy jest japońskie natto, tradycyjna potrawa sporządzana ze sfermentowanych ziaren soi.
Następną postać witaminy – witaminę K2 – wytwarzają bakterie w jelitach. Z kolei wyprodukowana sztucznie witamina K, nazywana K3, służy do uzupełniania niedoborów i może występować pod postacią rozpuszczalną w tłuszczach lub w wodzie.

Niedobór witaminy K

Organizm ludzki przechowuje niewielkie ilości witaminy K, które wystarczają zaledwie na kilka dni. Dlatego objawy niedoboru witaminowego mogą pojawić się dość szybko w przypadku jej braku w diecie lub w zaburzeniach produkcji jelitowej np. po terapii antybiotykami. U kobiet poziom estrogenu we krwi może wpływać na poziom witaminy K niezależnie od jego obecności w diecie. Niedobór witaminy K pojawia się również w przypadku zaburzeń trawienia i wchłaniania oraz prowadzenia żywienia pozajelitowego. Często występuje u osób chorych na mukowiscydozę. Może pojawiać się w chorobach wątroby przebiegających z zaburzeniami wydzielania żółci.
Niedobór witaminy K u dorosłych zdarza się w przypadku ciężkich chorób jelit, wątroby i przy długotrwałym leczeniu antybiotykami. Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi hamują wchłanianie witaminy K.
U osób starszych, chorych na serce lub po udarze mózgu, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe jej działanie jest blokowane co może stać się przyczyną osteoporozy. Długie stosowanie tych leków zwiększa złamania kości.


Witamina K u niemowląt

Zbyt mała podaż witaminy K występuje u niemowląt do ukończenia 1 roku życia dlatego, że jej ilość w pokarmie naturalnym jest niewystarczająca. Ponadto noworodki posiadają małe zapasy tej witaminy, ponieważ witamina K tylko w niewielkim stopniu przenika przez łożysko, po porodzie natomiast mleko matki zawiera jej zbyt mało. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym produkcja witaminy K przez bakterie jelitowe rozpoczyna się dopiero po ukończeniu 2 tygodnia życia. Natomiast niemowlęta karmione naturalnie posiadają inną florę bakteryjną (tzw. bifidobakterie), która praktycznie nie produkuje witaminy K. Z tego względu niezbędne jest uzupełnianie tej witamina do momentu odpowiedniego urozmaicenia diety. Podawanie witaminy K u niemowląt zapobiega występowaniu krwawień z różnych narządów, które określane są jako choroba krwotoczna noworodków.

Witamina K - znaczenie dla zdrowia

Z ostatnich badań wynika, że witamina K pełni istotną rolę w absorpcji wapnia przez kości. Bierze udział w przemianach białka osteokalcyny, które odpowiada za mineralną dojrzałość kości. Subkliniczny niedobór witaminy K, który nie daje zaburzeń krzepnięcia jest czynnikiem rozwoju osteoporozy. Z wiekiem dochodzi to utraty gęstości kości i osłabienia kośćca. U starszych kobiet przyjmujących pokarmy ubogie w witaminę K znacznie częściej dochodzi do złamania szyjki kości udowej oraz kompresyjnego złamania kręgów. Ponadto osteokalcyna wpływa na zmniejszenie insulinooporności poprzez ekspresję genów insuliny. Prawidłowe stężenia witaminy K zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz może wpływać na złagodzenie jej przebiegu. Ponadto witamina K2 poprawia jakość tkanki kostnej u pacjentów z cukrzycą, co jest szczególnie istotne dla diabetyków predystynowanych do złamań.
Przyczyną niedoboru witaminy K jest przyjmowanie preparatów antybiotykowych, które niszczą bakterie produkujące witaminę K. Niedobór witamin K spowodowany bywa też przez diety odchudzające i zbyt rzadko jadane warzywa zielonolistne.

Zalecane dzienne spożycie witaminy K:

Zalecane dzienne spożycie (RDA) witaminy K wynosi 75 µg. Leczniczo podaje się zwykle 10 mg dziennie. U noworodków dawkowanie profilaktyczne jest inne. Początkowo podaje się dużą jednorazową dawkę 0,5-1 mg, a następnie kontynuuje 25µg dziennie. Dawki te mogą być modyfikowane w zależności od zapotrzebowania organizmu.

Leczniczo witaminę K podaje się w zaburzeniach krzepnięcia. W czasie przyjmowania większych jej dawek należy kontrolować parametry krzepnięcia, a dawka ustalana jest na podstawie czasu protrombinowego, tj. czasu potrzebnego na powstanie skrzepu. Należy unikać jej stosowania u pacjentów pozostających na leczeniu przeciwzakrzepowym.

UWAGA!!!
Wysokie dawki witaminy K mogą wydłużyć czas krzepnięcia i zwiększyć ryzyko krwawienia. Jeśli ktoś się leczy preparatami przeciwkrzepliwymi powinien ograniczyć przyjmowanie produktów spożywczych bogatych w witaminę K, gdyż może ona obniżać skuteczność leków przeciwkrzepliwych. U noworodków podanie zbyt dużej ilości witaminy może wywołać hiperbilirubinemię.

Podczas pisania tego posta korzystałam ze stron:
http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=313
http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K
http://www.witaminy.org.pl/witamina-k/


Preparaty z vit. K dostępne bez recepty:

Są to głównie preparaty w kroplach doustnych, bądź w kapsułkach wyciskanych do ust dla dzieci np.
 




Witamina K występuje również w preparatach łączonych np. z vit D3

wtorek, 10 grudnia 2013

SEN-jego uzdrawiająca siła

Coraz szybszy pęd do życia społeczeństwa spowodował modę na bycie w ciągłej gotowości do pracy. Trend ten jest coraz modniejszy w naszym kraju, lecz bardzo niekorzystnie oddziałuje on na nasz stan zdrowia (wydłuża czas czuwania).

Po co nam sen?


Sen jest konieczny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wspiera on naprawę tkanek, wzrost, wzmocnienie pamięci i procesu uczenia się. Wpływa również na utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych i fizjologicznych. Każdy z nas potrzebuje ok. 7-8 godz snu do prawidłowego funkcjonowania. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych (zaburzenia nastroju, utrudnione skupienie uwagi, spowolnienie reakcji, spadek motywacji, spadek zdolności twórczego myślenia i umiejętności podejmowania złożonych decyzji, upośledzenie aktywności układu immunologicznego).

Nasza waga a sen...

Niektóre z badań epidemiologicznych i laboratoryjnych pokazują, że niedobór snu wpływa na występowanie otyłości i cukrzycy. Zbyt mała ilość snu prowadzi do zmian metabolizmu glukozy, zwiększenia łaknienia i obniża wydatek energetyczny. Bezsenność powoduje podwyższenie stężenia kortyzolu (hormonu stresu) we krwi oraz gorszą tolerancję glukozy (sprawność z jaką organizm radzi sobie z dostarczeniem glukozy do tkanek i mózgu). Wysokie stężenie glukozy na czczo może wskazywać na zaburzenia metabolizmu glukozy, a jak wiadomo nieprawidłowa tolerancja glukozy na czczo jest czynnikiem wystąpienia cukrzycy typu II. Pozbawienie nas odpowiedniej ilości snu prowadzi do zmiany wydzielania hormonów wpływających na odczuwanie głodu. (co ciekawe, zmiany w wydzielaniu hormonów stwierdzono już przy długości snu poniżej 8 godz.)

Niemożność zmrużenia oka przez dłuższy czas może być niebezpieczna dla naszego życia, poniżej przedstawię jak dłuższa bezsenność wpływa na nasz organizm.
http://www.abc-survival.pl/index.php/zdrowie-survival/brak-snu?start=1 
http://www.paranormalne.pl/topic/31859-eksperyment-medyczny-bezsennosc/ 

*24 H bez snu:
-zmniejsza się zdolność koncentracji (ok 40%)
-układ immunologiczny produkuje coraz mniej białych krwinek co może powodować zwiększoną zachorowalność
-maleje nasze libido (zaburzony zostaje rytm produkcji hormonów płciowych)
-człowiek ma wrażenie jakby był osłabiony (spada produkcja glukozy o ok. 9%)
*36 H bez snu:
-zaczyna pojawiać się światłowstręt (światło dzienne zaczyna nam przeszkadzać)
-jesteśmy znacznie wolniejsi niż po przespanej nocy (nawet czterokrotnie)
-mogą pojawiać się nudności
-na skutek mocniejszego ukrwienia ośrodków przetwarzania emocji stajemy się optymistami i wzrasta nasza skłonność do podejmowania ryzyka
*48 H bez snu:
-świat który postrzegamy wydaje się być rozmazany, a myśli poplątane i chaotyczne (efekt bardzo zbliżony do upojenia alkoholowego)
-pojawiają się dreszcze na skutek upośledzonego przetwarzania informacji
-powstaje zakwaszenie organizmu (organizm nie radzi sobie z szybkim rozkładaniem kwasów)
-cukier nie zostaje przetwarzany w energię tylko w tłuszcz
*72 H bez snu:
-występują tzw. tiki nerwowe oraz niekontrolowane drżenie kończyn i poszczególnych mięśni
-pojawia się mikrosen, zasypiamy max. na 6 sekund po czym budzimy się i wracamy do wcześniej wykonywanej pracy bez świadomości tego co się stało
-występują zaburzenia świadomości z którymi bardzo trudno walczyć (wydaje nam się że jest się kimś innym)
-cienie ożywają, zaczynamy słyszeć głosy, widzieć twarze i osoby, nękają nas halucynacje

Jak widać brak dobrej jakości snu wpływa m.in. na czynniki decydujące o bilansie energetycznym naszego organizmu. Nie należy więc lekceważyć niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu snu, gdyż nie wynaleziono jeszcze środka który mógłby zastąpić sen.
Jednak jeśli mamy problemy ze spokojnym snem możemy sięgnąć po naturalne preparaty dostępne bez recepty, poprawiające jakość snu oraz wydłużające jego czas.

Przykłady preparatów stosowanych w bezsenności:

*Lunapret 
*Extra Spasmina

*Forsen Olimp Labs

*Sedatif PC

*Valused

czwartek, 5 grudnia 2013

GDY WŁOS Z GŁOWY LECI...


Włosy są bardzo wrażliwe na rozgrywające się w organizmie procesy patologiczne, a ich osłabienie może być skutkiem wielu chorób, takich jak anemia, zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja), nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką, toczeń rumieniowaty, grzybica i łuszczyca skóry głowy, nowotwory. Wpływ na włosy mogą mieć także niektóre leki, palenie papierosów oraz nieprawidłowa dieta: przebyte kuracje odchudzające, niedobory białka, cynku oraz witamin z grupy B. Ważną rolę odgrywa tu także długotrwały stres i przemęczenie.
Fizjologicznie duży wpływ na wygląd naszych włosów mają hormony płciowe. Estrogeny u kobiet stymulują i przedłużają wzrost włosa, a ich znaczny spadek może generować łysienie (szczególnie w okresie menopauzy i po ciąży). Androgeny u obu płci zmniejszą ilość włosów na głowie, powodując miniaturyzację mieszków włosowych.

W aptece dysponujemy szeroką gamą preparatów stosowanych doustnie jak i miejscowo, które nie tylko hamują nadmierne wypadanie, ale także stymulują odrost włosów.
Szampony, odżywki, żele, płyny są polecane dla osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać suplementów doustnych. Większość z nich jest bezpieczna dla kobiet karmiących, osób starszych leczących różne schorzenia. Są również polecane dla ludzi młodych stosujących inne suplementy by nie nadużywać i nie powielać dostarczanych do organizmu witamin. W składzie tych preparatów możemy znaleźć pochodna vit. PP, 1-metylonikotynamid, który pobudza mikrokrążenie skóry głowy (hamuje wypadanie i stymuluje odrost włosa). Działa również przeciwzapalnie, łagodząc podrażnienia i regulując pracę gruczołów łojowych. Trochę inne działanie wykazuje aminexil (np. Vichy Dercos Aminexil), który zmniejsza włóknienie otoczki kolagenowej znajdującej się wokół korzenia włosa, co wzmaga jego przytwierdzenie. Szampony przeznaczone są do codziennej pielęgnacji, natomiast bardziej skoncentrowane preparaty w ampułkach zaleca się stosować przez 2-3 miesiące, dwa razy do roku.
Minoksydyl (np. Loxon) rekomendowany jest głównie w łysieniu typu androgenowego, rozszerza naczynia krwionośne, wpływa stymulująco na naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu oraz na produkcję niektórych prostaglandyn. Zwiększa też odżywienie cebulek włosa i przedłuża fazę jego wzrostu. Najlepsze efekty uzyskuje się u młodych mężczyzn z przerzedzeniem włosów na szczycie głowy. U kobiet zaleca się stosowanie preparatu o mniejszym stężeniu, by zminimalizować działania niepożądane, przede wszystkim nadmierne owłosienie na twarzy. Płyn aplikuje się 2 razy dziennie po 1 ml wmasowując go w skórę głowy. Pierwsze efekty widoczne są po 2 miesiącach, natomiast optymalne rezultaty po roku kuracji.(przeciwwskazania to pacjenci kardiologiczni, kobiety w ciąży i karmiące oraz nie stosujemy na uszkodzoną skórę). 

Najkorzystniejsze efekty uzyskuje się, łącząc preparaty zewnętrzne z doustnymi. zwłaszcza gdy nadmierne wypadanie ma związek z nieprawidłowym odżywianiem i niedoborem składników odżywczych w diecie (diety odchudzające, przebyta infekcja, długotrwały stres i przemęczenie). do głównych składników suplementów wzmacniających włosy należą:
*aminokwasy (metionina i cysteina)
*składniki mineralne (krzem, wapń, fosfor, żelazo, cynk)
*witaminy (niacyna, biotyna, kwas pantotenowy)
*zioła (głównie skrzyp i pokrzywa)

Dla najlepszego efektu preparaty zawierające powyższe składniki powinny być stosowane co najmniej 3 miesiące, a w razie braku skuteczności warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania w celu wykluczenia innych przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Preparaty przeciw wypadaniu włosów:

*DERMENA
*NOVOXIDYL
*REVITAX
*CECE SALON, SZAMPON
*BIOXSINE
*DUCRAY NEOPTIDE
*BIOTEBAL
*HA-PANTOTEN OPTIMUM
*MERZ SPEZIAL
*VITAPIL Z BIOTYNĄ



Piśmiennictwo: Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. M.Sobstyl, J.Tkaczuk-Włach, G.jakiel; Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie człowieka, L.Brzezińska-Wcisło, A.Lis, G.Kamińska, D.Wcisło-Dziadecka; Łysienie związane z chorobami ustroju, L.Brzezińska-Wcisło.

piątek, 29 listopada 2013

Kamica układu moczowego-objawy, postępowanie i profilaktyka

Do napisania tego postu zdecydowałam się po tym jak zauważyłam, że coraz więcej pacjentów przychodzi w porze jesienno- zimowej z dolegliwościami zapalenia pęcherza moczowego, atakiem kolki nerkowej bądź już stwierdzoną kamicą nerkową.

Zapraszam zainteresowanych do zapoznania się z tym postem i zadawaniem pytań:)

Kamień nerkowy pozostaje zwykle bezobjawowy, aż do momentu przemieszczenia go do miedniczki nerkowej lub moczowodu. Powoduje to niestety zablokowanie przepływu moczu z nerki, oraz powoduje wiele niepożądanych objawów.
Najczęstsze objawy kolki nerkowej to bardzo silny napadowy ból okolicy lędźwiowej zlokalizowany jednostronnie, promieniujący do krocza, cewki moczowej bądź pęcherza moczowego w zależności od miejsca zablokowania moczowodu. Napadom kolki nerkowej bardzo często towarzyszy również  krwiomocz.
Podczas napadu kolki mogą wystąpić także: wymioty, nudności, objawy niedrożności jelit (zaparcia), niepokój.
Atakowi kamicy może towarzyszyć niewielka gorączka.
W przypadku wysokiej gorączki, silnych nawrotowych bólów, ropomoczem, zaawansowaną cukrzycą lub osób z jedną nerką, może okazać się konieczna pilna hospitalizacja i doraźna interwencja urologa.

Postępowanie w przypadku ataku kolki nerkowej

W przypadku osób z nawrotowymi niewielkimi dolegliwościami bólowymi bez gorączki, mogę zaproponować następujące wsparcie farmakologiczne takie jak: niesterydowe leki przeciwzapalne, leki rozkurczowe, moczopędne.
Podstawą diagnostyki są USG nerek, RTG przeglądowe jamy brzusznej, badanie ogólne moczu.

Proponowane preparaty:
* Metafen (paracetamol 325mg+ibuprofen 200mg) dolegliwości bólowe w ginekologii, urologii, ortopedii, stomatologii, laryngologii. Zapalenie kości i stawów, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
*Panadol Femina (Paracetamolum 500mg+Hioscini butylobromidum 10 mg) stosujemy w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości bólowych takich jak bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, kolka wątrobowa, zespół jelita drażliwego.
*Rowatinex stosujemy pomocniczo w przypadku stwierdzenia małych złogów kamieni nerkowych (tzw. "piasku nerkowego")
*Cystone  zapobiega przesycaniu i zmniejsza ilość substancji tworzących kamienie. Ma bardzo szerokie wskazania takie jak: ostre i przewlekłe choroby nerek, woreczka żółciowego i dróg żółciowych; kamica żółciowa oraz moczowa, infekcje dróg moczowych (również nawracające np w ciąży), zapalenie pęcherza moczowego i miedniczek nerkowych, ataki kolki nerkowej, parcie na pęcherz. Jest to preparat OSOBIŚCIE przeze mnie stosowany i w 100% pomaga w wyżej wymienionych dolegliwościach (głównie kamica nerkowa i nawracające zapalenie pęcherza moczowego).

Warto pamiętać, że w zapobieganiu kamicy bardzo ważna jest profilaktyka. Zaleca się nawadnianie ok 1,5 l do 2l. dziennie, popijane małymi porcjami co wspomaga diurezę i utrudnia formowanie się kamieni. Pomocny również jest magnez a właściwie cytrynian magnezu (np. Magnefar B6), zapobiega on tworzenie się złogów kamieni nerkowych.

wtorek, 26 listopada 2013

Migrenowy ból głowy...co z nim zrobić?

Ból głowy...powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący. Trwa zazwyczaj od 4 do 72 godz- znacie to skądś? Czyżby to zwykły ból głowy czy już migrena...? 
Przedstawiam troszkę informacji na ten temat:)

Migrena to najczęstsza choroba układu nerwowego i jedna z najczęstszych postaci samoistnych bólów głowy. Dotyka 10-15% populacji, średnio trzy razy częściej kobiety. Zmiany na niekorzyść pacjentek następują po okresie dojrzewania. Migrena jest przewlekłą chorobą, która daje znać o sobie okresowo u każdego z nieco inną częstotliwością. Średnio stwierdza się 1-3 napady w miesiącu. Choroba objawia się napadowym, pulsującym bólem głowy. Zwykle umiejscawia się jednostronnie, obejmując półkulę głowy, szczególnie za gałką oczną w okolicy czoła i skroni. Koszmarnemu bólowi utrzymującemu się od kilku godzin do kilku dni towarzyszą objawy takie jak: nudności, wymioty, zawroty głowy, foto- i fenofobia (czyli nadwrażliwość na światło i dźwięki), a także nadmierne reakcje na zapachy. Pacjentom przeszkadza czasem najmniejszy hałas, woń zwykłego posiłku lub zapach kawy. U niektórych chorych w czasie napadu migrenowego można stwierdzić także zawroty głowy lub sztywność karku. Między napadami nie występują żadne dolegliwości: chory prowadzi normalne, aktywne życie.
Od wieków utożsamiano bóle migrenowe z zaburzeniami naczyń krwionośnych mózgu. Migrena jest chorobą dziedziczną. Obecnie uważa się, że jej etiologia jest wielogenowa a nie jak dawniej sądzono- że jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący z częściową penetracją genu. Choć trwają badania nad etiologią migrenowych bólów głowy, obecnie uważa się, że w powstawaniu bólu bierze udział zarówno układ naczyniowy, jak i nerwowy, a pomostem łączącym jest nerw trójdzielny.

PRZYCZYNY MOGĄCE WYWOŁYWAĆ NAPADY MIGRENY :
*pozostawanie na czczo lub nieregularne jedzenie
*pokarmy zawierające tyraminę i słodziki (żółte i pleśniowe sery, czekolada, kakao, śledzie, czerwone mięso, wino, kawa, herbata, owoce cytrusowe)
*produkty obfitujące w glutaminian sodu (chińskie dania, zupy i sosy w proszku, kostki rosołowe, niektóre gotowe przyprawy do mięs)
*zmiany rytmu snu i czuwania (zbyt długi lub zbyt krótki sen)
*zmiany hormonalne (miesiączka, okres klimakterium, ciąża)
*pogoda (gwałtowne zmiany ciśnienia, fronty atmosferyczne, silne wiatry, burze)
*czynniki środowiskowe (hałas, ostre zapachy, światło, błyski świetlne)
*stres i nadmiar pracy (zmęczenie, brak odpoczynku, silne reakcje emocjonalne, ważne wydarzenia np. ślub, egzamin)
*nadmierny wysiłek fizyczny (gwałtowne pobudzenie układu krwionośnego, nerwowego, zmęczenie)
*palenie tytoniu (palenie czynne i bierne)
*alkohol (podejrzane jest głównie czerwone wino, porto i sherry)

POSTĘPOWANIE W TRAKCIE BÓLU:

W trakcie ataku bólu pacjent powinien jak najszybciej zażyć leki przeciwbólowe i zadbać o spokój w otoczeniu. Łatwiej przerwać ból we wczesnym stadium, zażywając paracetamol (np. solpadeina, apap extra itp.) niż wtedy gdy dolegliwości osiągną duże natężenie. Idealnie było by położyć się w zaciemnionym pokoju, gdzie panuje cisza i gdzie nie docierają żadne zapachy.
Działania wspomagające leczenie to leki prokinetyczne, jak metoklopramid,
pomagają zwalczać wymioty.
Hydroxyzyna
umożliwia zaśnięcie i łagodzi napięcie wywołane bólem. W leczeniu ciężkich postaci migreny wykorzystuje się także terapię botulinową. Niektórym chorym pomaga krioterapia, a także zabiegi polem magnetycznym.
W zależności od nasilenia bólu i skuteczności leczenia stosuje się wiele preparatów, dobierając je indywidualnie do pacjenta.

*PARACETAMOL jego zaletą jest bezpieczeństwo stosowania i możliwości przyjmowania u pacjentów z chorobą wrzodową oraz astmą oskrzelową. Lek można także podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży. Skuteczność paracetamolu zwiększa połączenie z kofeiną ( apap extra, solpadeina). Lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego a jego działanie utrzymuje się z 4-6 godzin. Najlepiej zażyć paracetamol od razu na początku bólu lub w czasie aury. Trzeba pamiętać, że paracetamol jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek oraz osób z chorobą alkoholową.

*KWAS ACETYLOSALICYLOWY bywa także skutecznym środkiem na bóle migrenowe (Aspirin Migrenol, Polopiryna, Excedrin Migra Stop, Etopiryna) Działa antyagregacyjnie, kwasu acetylosalicylowego powinni unikać pacjenci z choroba wrzodową, zaburzeniami krzepniecia, astmą aspirynową, uczuleniem na salicylany i małopłytkowością.

*NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE (NLPZ), np. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, flurbiprofen. Ibuprofen oraz inne nlpzy mogą często powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, dlatego warto zastosować osłonę na żołądek przed zastosowaniem takich preparatów (pantoprazol np. controloc control, nolpaza, anesteloc max; lub omeprazol np. bioprazol bio, polprazol)
Lek jest skuteczny w łagodnych i umiarkowanych bólach migrenowych.









*TRYPTANY skuteczne u 60% pacjentów, u których ani paracetamol, ani NLPZ nie pomagają. Tryptany mogą przerwać atak migreny, ale należy je przyjąć dopiero na początku bólu a nie w czasie aury. Łagodzą nie tylko ból migrenowy, lecz także nudności, wymioty i światłowstręt. Najszybciej bo po 30 min od zażycia, ujawnia się działanie ryzatryptanu i eletryptanu (Sumatryptan, Sumigra, Sumamigren) . Dawkę leku można powtorzyć po 2 godz. Nie powinni ich stosować pacjenci ze źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, z zaburzeniami rytmu serca i kobiety w ciąży.

*ERGOTAMINA i jej pochodne są mniej skuteczne niż tryptany, ale niektórzy pacjenci odnoszą korzyści właśnie ze stosowania tej grupy leków. Nie powinni ich stosować pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, choroba tętnic obwodowych, źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek i kobiety w ciąży.

Miód...czyli słodka terapia:)

Miód to produkt o bardzo złożonym składzie chemicznym. Wykazuje on wiele właściwości leczniczych, które są wykorzystywane pomocniczo w leczeniu różnych schorzeń.

Bogactwo związków naturalnych występujących w miodzie zależy od bardzo wielu czynników, jak np. gatunku rośliny z której pszczoły zbierają nektar, rejonu geograficznego występowania roślin miododajnych, zanieczyszczenia środowiska itp.
Charakterystycznym węglowodanem występującym tylko w miodach spadziowych jest trójcukier melecytoza.
Kwasy organiczne występują w miodach w zmiennej ilości i są odpowiedzialne w dużej mierze za walory smakowe danego gatunku miodu.
W miodach występują też w niewielkich ilościach związki azotowe i wolne aminokwasy.
W miodzie wykryto także lizozym-ważny enzym o działaniu przeciwbakteryjnym.
Miód zawiera też hormony-głównym związkiem tego typu jest acetylocholina.
Ważną grupę związków stanowią olejki eteryczne.

Miód wykazuje wiele właściwości leczniczych, które są wykorzystywane pomocniczo w leczeniu wielu schorzeń. Najczęściej apiterapia dotyczy schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego czy immunologicznego. 
Miód jest cennym środkiem odżywczym zarówno dla dzieci, ludzi starszych, rekonwalescentów czy sportowców.
Warto również zaznaczyć, że miód podgrzany powyżej temp. 60 st.C traci swoje właściwości lecznicze, m.in. antybiotyczne.

UWAGA!!! 
Miodu nie powinno podawać się dzieciom poniżej 1 roku życia. Występują w nim bowiem bakterie (Clostridium botulinum), które mogą doprowadzić do zachorowania na botulizm dziecięcy. 

Propolis





Propolis nazywany także kitem pszczelim, jest substancją o charakterze woskowo-żywiczym powstałą na skutek zmieszania wydzieliny pączków liściowych niektórych gatunków drzew lub innych roślin z wydzieliną gruczołową pszczół.
Liczne badania naukowe dostarczają wielu dowodów, które świadczą o skuteczności farmakologicznej propolisu, głównie aktywności przeciwwirusowej, przeciwbakteryjnej, przeciwgrzybiczej oraz hepatoprotekcyjnej. Warto zaznaczyć, że propolis jest jedynym produktem pszczelim w Polsce, który został dopuszczony do stosowania przez Komisję Rejestracji Leków.

Oprócz przytoczonych wyżej właściwości miodu i propolisu produkty te stosowane są do produkcji wielu preparatów farmaceutycznych. W aptece dostępne są krople propolisowe, nalewki, tabletki do ssania z propolisem, czopki propolisowe, syropy na bazie miodu z dodatkiem wyciągów roślinnych itp.

Przykłady preparatów:
*Apiżel-żel  (Propolis extractum 5%) Żel do stosowania w stanach zapalnych skóry, oparzeniach I stopnia, w uszkodzeniach skóry, zakażeniach drobnoustrojami oraz po ukąszeniach owadów. Zawiera propolis, który przyspiesza procesy gojenia ran.


*Maść propolisowa 3% Maść o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Polecana w przypadkach ran z brakiem naskórka, w oparzeniach, odmrożeniach, odleżynach, owrzodzeniach, łuszczycach oraz chorobach wirusowych skóry (opryszczka, półpasiec).
*Propolisan puder leczniczy (Propolis extractum 3%) Puder propolisowy o działaniu przeciwgrzybiczym. Do stosowania w otarciach naskórka, skaleczeniach, ropnych zapaleniach skóry, żylakowatych owrzodzeniach podudzi oraz grzybic stóp.

*Propolis plus mikstura-krople Preparat ziołowy wspomagający pracę narządów układu pokarmowego, polecany osobom ze skłonnością do zaburzeń żołądkowych i żołądkowo-jelitowych oraz osłabioną czynnością wątroby.
*Mleczko pszczele Royal Jelly-tabletki (150 lub 300) Mleczko pszczele i kompleks witamin zawarty w preparacie regulują przemianę materii, usprawniają pracę mózgu, poprawiają wzrok, pamięć i koncentrację. Zmniejsza poziom cholesterolu, polecany również w profilaktyce miażdżycy.

*Apivaginum żel żel intymny z kwasem hialuronowym i propolisem, łagodzi świąd, pieczenie obrzęk, bolesność i zaczerwienienie miejsc intymnych kobiety, wywołanych przez infekcje intymne, stany zapalne lub aktywny tryb życia.













Uwaga!!! Warunkiem stosowania preparatów zawierających propolis jest brak uczulenia na niego.
 KWAS ALFA-LIPONOWY

Ten post poświęcony będzie wyłącznie tematyce kwasu Alfa-Liponowego

Ogólne informacje:

Kwas alfa-liponowy (ALA), znany także jako kwas tiooktanowy, jest substancją podobną w charakterze do witaminy. Jego ciekawą cechą jest rozpuszczalność w wodzie i tłuszczach, co w dużej mierze warunkuje jego działanie i zastosowanie. Jest on wytwarzany w niewielkich ilościach przez organizm oraz występuje w niektórych produktach spożywczych. W organizmie pełni dwie główne funkcje. Po pierwsze jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym i niwelującym szkody powodowane przez wpływ wolnych rodników, a po drugie bierze udział w metabolizmie spożywanych pokarmów, pomagając przekształcać je w energię. Uważa się, że niewielkie ilości pochodzące z żywności oraz wytwarzane przez organizm są wystarczające dla procesów metabolicznych, jednak aby wykorzystać jego właściwości przeciwutleniające niezbędna jest suplementacja, która także jest wykorzystywana dla jego innych cech wspomagających prawidłowe funkcjonowanie niektórych procesów przebiegających w organizmie człowieka. Chociaż inne składniki odżywcze o właściwościach przeciwutleniających, jak np. witamina C czy witamina E są lepiej znane, wykazano, że kwas alfa-liponowy zwiększa ich skuteczność w organizmie potrafiąc regenerować ich właściwości antyoksydacyjne.  

Możliwe zastosowania

Kwas alfa-liponowy określa się mianem idealnego przeciwutleniacza, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych takich substancji potrafi zwalczać wolne rodniki zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym, a także wewnątrz i na zewnątrz komórek.
Regulacja poziomu cukru we krwi
 Cukrzyca typu 2, zwana także dawniej cukrzycą insulinoniezależną, to najczęściej występująca postać cukrzycy. Poza przypadkami zdiagnozowanymi prawdopodobnie może występować u znacznie większej liczby osób dorosłych, które nie zgłaszają się na odpowiednie badania profilaktyczne, bowiem hiperglikemia nie jest często na tyle wysoka, aby wywołać klasyczne objawy cukrzycy.

Mechanizm działania

U chorych często występuje mała wrażliwość na działanie insuliny, tzw. insulinooporność. Insulina w pierwszej fazie choroby zwykle jest nawet wydzielana w większych ilościach, jednak jest to niewystarczające ze względu na powyższe zjawisko, w związku z czym transport cukru do komórek jest zaburzony i cierpią one na jego brak. Potem wydzielanie insuliny spada ze względu na nadmierne obciążenie komórek ją wydzielających, prowadzi to do jeszcze bardziej zmniejszonego wykorzystania cukru przez komórki organizmu i dalszy wzrost jego poziomu we krwi.
Leczenie cukrzycy typu 2 polega na stosowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych, diecie cukrzycowej, redukcji masy ciała, wysiłku fizycznym.

Korzyści z przyjmowania ALA

 ALA korzystnie wpływa na chorych na cukrzycę typu 2 poprzez zwiększanie wrażliwości komórek na insulinę i pomaga jej w transporcie cukru do komórek. Dzięki temu następuje poprawa wykorzystania cukru przez organizm i obniżenie jego poziomu we krwi. Kwas alfa-liponowy może być skojarzony z cynamonem, którego działanie obniżające poziom glukozy jest znane od dawna. Obie substancje będą wtedy działały synergistycznie.

Neuropatie cukrzycowe

Neuropatia cukrzycowa, której objawami są mrowienia, drżenia, kłucia w kończynach, jest prawdopodobnie częściowo wynikiem uszkodzenia komórek nerwowych przez wolne rodniki wskutek zwiększenia stężenia glukozy we krwi. ALA jako silny przeciwutleniacz odgrywa znaczącą rolę w ochronie komórek przed tymi uszkodzeniami, co stanowi jego dodatkowe, korzystne działanie u osób chorych na cukrzycę. U diabetyków często występuje niski poziom ALA, co zwiększa ryzyko glikacji (uszkodzenia komórek zapoczątkowanego przez glukozę). Glikacja ma miejsce, gdy białka wchodzą w reakcję z nadmiarem glukozy powodując uszkodzenia tkanek. Dostarczenie ALA do organizmu we właściwej ilości hamuje ten proces. ALA hamuje także rozwój retinopatii cukrzycowej, polepszając tym samym stan narządu wzroku w przebiegu tej choroby.

Ochrona wątroby i detoksykacja

ALA działa ochronnie na wątrobę dzięki mechanizmowi, w ramach którego zwiększa poziom cysteiny, która jest wykorzystywana do syntezy glutationu – silnego przeciwutleniacza i substancji odtruwającej w wątrobie.

Wpływ na komórki macierzyste!!!

Przypuszcza się, że ALA może także wywierać bezpośredni wpływ na komórki macierzyste, pobudzać je do podziału i różnicowania do normalnych komórek wątrobowych, co przyczynia się do regeneracji uszkodzonego organu. Oprócz ostrych przypadków ALA może być także stosowany w przebiegu przewlekłych chorób wątroby, takich jak np. wirusowe zapalenia wątroby. W przypadku schorzeń przewlekłych wątroby, oddziałujących także na inne narządy, pacjenci potrzebują doskonałego zmiatacza wolnych rodników, jakim jest ALA, co stanowi dodatkową korzyść z jego stosowania.

 Bezpieczeństwo

W czasie stosowania ALA nie stwierdzono dotychczas żadnych negatywnych skutków ubocznych. Ponadto można go łączyć z innymi przeciwutleniaczami, jak np. witaminy E i C. Należy pamiętać o systematycznej kontroli poziomu cukru we krwi w czasie suplementacji, aby nie doprowadzić do jego zbyt niskiego poziomu, szczególnie w przypadku równoległego zażywania ALA i ewentualnie cynamonu wraz z doustnymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi.

Dawkowanie

W cukrzycy: 300-600 mg dziennie, możliwe stosowanie łącznie z cynamonem, oba składniki działają wtedy synergistycznie, wzajemnie nasilając działanie obniżające poziom cukru we krwi. Należy pamiętać o kontroli tego poziomu i w konsultacji z lekarzem dostosować dawkowanie leków przeciwcukrzycowych. W przypadku stosowania kwasu alfa-liponowego jako ogólnego środka przeciwutleniającego zalecana porcja wynosi 20-50 mg dziennie.

Preparaty z kwasem Alfa Liponowym:
*ALAnerw
*Alfa Lipogamma
*Dialewel
*Tiolip
*Neurolipon MIP600

To tylko kilka przykładów takich preparatów, ważne żeby wybrać taki który będzie dopasowany do potrzeb pacjenta (z odpowiednią ilością kwasu ALA i substancjami dodatkowymi np. witaminy oraz mikroelementy, które wspomagają działanie)


poniedziałek, 25 listopada 2013

ODPORNOŚĆ CHRONI ZDROWIE, ZDROWIE CHRONI ŻYCIE!

http://ezoteryczneporady.pl/
Niedobory odporności są główną przyczyną powstawania i rozwoju wielu zaburzeń i chorób organizmu człowieka. Niedobory odporności spowodowane są niedoborami substancji odtwórczych (budulcowych i prekursorowych układu odpornościowego. Jedynym źródłem takich substancji jest żywność. 
Alergia i niedobory odporności to dwa stany dalekie od optimum funkcjonowania układu odpornościowego. Nadmierna lub niedostateczna reakcja organizmu na obecność obcej cząsteczki prowadzi do wielu niekorzystnych objawów. Dlaczego nasz układ immunologiczny nie zawsze funkcjonuje prawidłowo?
Układ immunologiczny (odpornościowy) wykształcił wiele mechanizmów niezbędnych do neutralizacji lub eliminacji czynników zakaźnych, toksycznych i innych, które mogą być szkodliwe dla organizmu. Reakcja obronna na patogen może osiągać zbyt duże lub zbyt małe nasilenie i nieprawidłową formę. Zaburzenia układu immunologicznego mogą przebiegać w dwojaki sposób: nadwrażliwości z alergią oraz niedoborów odporności.
Na czym polega nadwrażliwość i alergia?
Mała dawka antygenu, czyli cząsteczki obcej dla organizmu, wywołuje czasem niewspółmiernie gwałtowne, burzliwe objawy. Katar sienny, łzawienie, astma atopowa, atopowe zapalenie skóry (świerzbiączka) czy wstrząs anafilaktyczny są przykładami możliwych, nadmiernych reakcji organizmu na obcy antygen. Wpływ mają nie tylko czynniki środowiskowe, ale również genetyczne. Gdy jedno z rodziców, lub oboje, cierpią na jakąś postać alergii, ryzyko zachorowania u dziecka jest znacznie wyższe.
Dlaczego występują niedobory odporności?
Wrodzone, czyli pierwotne niedobory odporności, najczęściej objawiające się w dzieciństwie, są poważnym problemem diagnostycznym i terapeutycznym. U tych pacjentów część komórek układu odpornościowego jest dotknięta wadą i nie funkcjonuje prawidłowo. Zaburzenie może dotyczyć wielu procesów, na przykład dojrzewania komórek odpornościowych, produkcji przeciwciał (białek wiążących i neutralizujących antygeny), zabijania patogenów, bytujących wewnątrz komórek, czymechanizmów naprawy DNA.
Jesienią i zimą jesteśmy narażeni na przemoknięcie i wychłodzenie organizmu, wielu z nas cierpi w tym czasie na apatię, a nawet depresję. To wszystko sprawia, że nasza odporność słabnie, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo infekcji. Aby uchronić się przed przeziębieniem czy grypą, warto zmienić styl życia, dietę i zadbać o siebie.
Wraz z odejściem ciepłych dni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dietę. Nasz układ odpornościowy możemy wzmocnić odpowiednią podażą składników diety, które biorą udział w funkcjach obronnych organizmu.

Pierwszy błąd

Najczęstszym popełnianym przez nas błędem żywieniowym powodującym osłabienie organizmu jest małe urozmaicenie posiłków. Zwykle przyzwyczajeni jesteśmy tylko do kilku potraw. Przyrządzamy je z niewielu produktów, nie korzystając z tych bogatych w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Narażamy się tym samym na niedobory pokarmowe mogące negatywnie wpłynąć na naszą odporność.

Warzywa, owoce i witaminy

W celu wzmocnienia odporności pamiętajmy o zjadaniu odpowiedniej ilości świeżych warzyw i owoców. Jesień obfituje w wiele warzyw sezonowych, do których należą dynia, papryka, marchewka, pomidor, kapusta biała i czerwona, brukselka, brokuł, kalafior czy fasola szparagowa. Szczególnie bogate wwitaminę C (która, jak powszechnie wiadomo, wzmacnia naszą odporność) są papryka, pomidory, brokuły oraz kapustne. Niedobory tej witaminy powodują osłabienie organizmu, zwiększają prawdopodobieństwo zmęczenia i infekcji, a także zmniejszają podatność adaptacji do zmian temperatury.
Witamina C jest także silnym antyoksydantem, tzn. wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki. Z wolnymi rodnikami potrafią sobie poradzić także witamina A i ß karoten, które obecne są, m.in., w dyni czy marchwi. Niedobory witaminy A również powodują obniżenie odporności organizmu. Poza wyżej wymienionymi silnymi antyoksydantem jest witamina E. Bogatym źródłem tej witaminy są oleje roślinne oraz, ze względu na wielkość spożycia, produkty zbożowe i warzywa zielone.

Składniki mineralne

Obok witamin naszemu systemowi odpornościowemu pomagają również składniki mineralne, głównie cynk, miedź, żelazo i selen.
  • Obniżony poziom cynku w organizmie wiąże się ze zmniejszeniem liczby komórek obronnych naszego organizmu. Produkty bogate w cynk to ciemne pieczywo, sery żółte, mięso, kasza gryczana.
  • Także niedobór miedzi zwiększa podatność na infekcje. Miedź znajdziemy w płatkach owsianych, orzechach czy nasionach słonecznika. Za obniżenie naszej odporności odpowiadać może też niewystarczające spożycia żelaza.
  • Żelazo umożliwia wytwarzanie czerwonych krwinek, a jego niedobór powoduje anemię i niedotlenienie tkanek naszego organizmu. Następstwem tego jest, m.in., zmniejszenie odporności na przeziębienia i infekcje.
  • Kolejnym składnikiem mineralnym mającym duży wpływ na odporność jest selen, który dostarczymy do naszego organizmu wraz ze zjadaną rybą. Ryby są również bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, które także pełnią ogromną rolę ochronną naszej odporności.

Błonnik

Aby zwiększyć swoją odporność, należy również spożywać odpowiednią ilość błonnika pokarmowego w diecie. Błonnik pełni szereg korzystnych funkcji w naszym organizmie, a jedną z nich jest zwiększenie odporności, gdyż tworzy korzystne podłoże dla rozwoju pożądanej flory bakteryjnej. Obecny jest on tylko w żywności pochodzenia roślinnego; znajdziemy go w produktach zbożowych z pełnego przemiału, warzywach, suchych strączkowych oraz owocach.

Bakterie mlekowe

Istotną rolę we wzmocnieniu odporności naszego organizmu pełnią produkty bogate w bakterie fermentacji mlekowej. Produktami zawierającymi żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej są probiotyki. Regularne picie napojów fermentowanych poprawia naturalną odporność naszego organizmu.

Miody

Kolejnymi produktami, które oddziaływają na układ odpornościowy człowieka są miody naturalne. Wzmagają odporność organizmu oraz hamują rozwój drobnoustrojów. Należy pamiętać, że wysoka temperatura powoduje, że miód traci swoje właściwości. Dlatego należy spożywać go na zimno. Chcąc więc zachować dobroczynne właściwości miodu, nie rozpuszczaj go w gorącym mleku, ale letnim lub spożywaj go na kanapce.

Jak zwiększyć odporność dietą?

  1. Urozmaicaj dietę: spożywaj produkty ze wszystkich grup produktów.
  2. Zwracaj szczególną uwagę na ilość w diecie warzyw i owoców, które bogate są w witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowej pracy naszego systemu odpornościowego.
  3. Spożywaj co najmniej 1-2 razy w tygodniu ryby, które dzięki zawartości niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, selenu i miedzi wzmacniają odporność organizmu
  4. Tłuszcze zwierzęce zastąp olejami roślinnymi, bogatymi w silny antyoksydant, jakim jest witamina E.
  5. Pamiętaj, że prawidłowa ilość błonnika w diecie ma także znaczenie w sprawnym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
  6. Pij regularnie napoje fermentowane, które dzięki zawartości bakterii probiotycznych wzmocnią naszą odporność.


PREPARATY ZWIĘKSZAJĄCE ODPORNOŚĆ KTÓRE WARTO ZASTOSOWAĆ:

*BioMarine® 



skład: olej z wątroby rekina tasmańskiego

postać: kapsułki

kategoria: suplement diety



Wskazania: Suplementacja diety w celu wzmocnienia funkcji układu odpornościowego osłabianego przez stres, nadmierny wysiłek fizyczny i inne niekorzystne czynniki. 

Dawkowanie: Doustnie. Kapsułki należy przyjmować pół godziny przed posiłkiem lub półtorej godziny po posiłku. Dorośli - 3-4 kapsułki BioMarine 570 na dobę, w dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 3 roku życia 1-4 kapsułki BioMarine 570 na dobę, w dawkach podzielonych. W przypadku BioMarine 1140 dorośli - 2 kapsułki na dobę w dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 3 roku życia 1-2 kapsułki BioMarine 1140 na dobę w dawkach podzielonych. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Nie należy przekraczać zalecanej do spożycia porcji w ciągu dnia. Przed zastosowaniem suplementu diety należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy go stosować po terminie ważności. Przechowuj preparat w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. 


*Citrogrept



WSKAZANIA


Oczyszczanie i wzmocnienie organizmu, stany zapalne w organizmie, przeziębienie, grypa, infekcje żołądka i jelit, wrzody na żołądku i dwunastnicy, grzybica, alergia, choroby pasożytnicze, uzupełnienie diety o bioflawonoidy, uzupełnienie diety w bioflawonoidy. Naturalne flawonoidy wspomagają procesy trawienne, oczyszczają organizm i wzmacniają zdolności obronne organizmu przed przeziębieniem i infekcjami. Posiadają właściwości przeciwutleniające.
DAWKOWANIE
Doustnie. 2-3 razy dziennie 20-60 kropli rozpuszczonych w herbacie lub soku.   Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.   Przed zastosowaniem suplementu diety należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy go stosować po terminie ważności. Przechowuj preparat w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. 
WAŻNE
Gdy przyjmujesz leki nasercowe i/lub na nadciśnienie, leki zapobiegające odrzutom przeszczepów, gdy przyjmujesz leki w związku z chorobami wątroby (np. leki stosowane przy wirusowych zapaleniach wątroby). Ekstrakt z grejpfruta (także owoc grejpfruta i sok grejpfrutowy) wpływa na wchłanianie i metabolizm niektórych leków, nie powinien więc być z nimi stosowany bez konsultacji z leczącym nas lekarzem. 
DZIAŁANIE
Z Badań wynika że ekstrakt z pestek grejpfruta działa na grupę ponad 800 szczepów bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów. A na ponad połowę potrafi działać 200 krotnie silniej jak konwencjonalne antybiotyki.
Wyciąg z jąder grejpfruta zawiera kompleks bioflawonoidów, które skutecznie zapobiegają rozwojowi bakterii i wirusów i pleśni. Naturalne flawonoidy ponadto wspomagają procesy trawienne, oczyszczają organizm i wzmacniają zdolności obronne organizmu przed przeziębieniem i infekcjami. Bioflawonoidy posiadają właściwości przeciwutleniające, są zmiataczami wolnych rodników i poprzez synergizm z witaminą C wzmacniają jej działanie.
Ekstrakt z pestek grejpfruta przyjmowany korzystnie działa przy:
Grzybic i Drożdżyc takich jak:
  • Candida,
  • Aspargillus
  • Trichophyton, Epidermophyton
Gram dodatnie bakterie takie jak:
  • Gronkowiec, Staphylococcus
  • Listeria monocytogenes;
Gram ujemne bakterie takie jak:
  • Coli Escherichia (pałeczka okrężnicy),
  • Pałeczka Klebsiella scleromatis,
  • Legionella,
  • Salmonella,
  • Pałeczka czerwonki,
  • Cholera
  • Pseudomonas;
Pasożyty takie jak:
  • Lamblia,
  • Histolytica Entameby (Ameboza, amebiaza, pełzakowica, czerwonka pełzakowa)
  • Chlamydia  (zapalenie spojówek lub narządów rodnych, zakażenie na pływalni, też jaglica, bielmo, astma)
Toksokaroza (Toxocara canis, Toxocara cati),

*Remader

Opis:
 Suplement stanowi połączenie bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus GG oraz laktoferyny. 
Skład:
 1 tabl. zawiera: Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 6 miliardów CFU, Laktoferyna 20 mg.
Dawkowanie:
 1 tabl. dziennie podczas posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Można podawać dzieciom powyżej 3 lat, które potrafią już prawidłowo i bezpiecznie połknąć tabletkę. 
Działanie:
 Bakterie kwasu mlekowego są składnikiem mikroflory przewodu pokarmowego każdego człowieka niezależnie od wieku. Laktoferyna to białko naturalnie występujące m.in. w mleku karmiącej matki. 
* Septilin firmy Himalaya
Septilin jest ziołowym suplementem wzmacniającym organizm.
 Podnosi odporność na wszelkiego rodzaju organizmy chorobotwórcze. 
Septilin wpływa na mechanizmy obronne organizmu, działa stymulująco na fagocytozę poprzez pobudzenie aktywności makrofagów
 oraz zwiększa liczbę leukocytów pomagając zwalczyć infekcję.
Pobudza produkcję komórek prekursorowych erytrocytów i granulocytów,
 krwinek białych pałeczkowatych oraz promielocytów.
Pobudza organizm do budowania swojej linii obrony. Zwiększa liczbę przeciwciał w organizmie
poprzez wzrost komórek plazmatycznych.
WSKAZANIA:
1. Suplement wspomagający cały układ odpornościowy.
2. Infekcje dróg oddechowych.
3. Alergie.
4. Zapalenia układu moczowego.
5. Stany zapalne oraz infekcje oczu.
6. Stany zapalne dziąseł i zębów.
7. Wszelkie zapalenia i infekcje skóry.

DAWKOWANIE:
1 kapsułka dwa razy dziennie przed posiłkiem

SKŁAD:
Sproszkowane zioła:
Guggulu (Balsamodendron mukul Syn. Commiphora wightii) 0,324 mg,  Shankh bhasma 64 mg
Ekstrakty:
Maharasnadi quath 130 mg,  Gudduchi (Tinospora cordifolia) 98 mg, 
Manjishtha (Rubia cordifolia) 64 mg
Amalaki (Emblica officinalis) 32 mg,  Shigru (Moringa pterygosperma) 32 mg, 
Yashti-madhhu (Glycyrrhiza glabra) 12 mg

* Colostrum Labolatoria Natury
Opis:
 
Colostrum suplement diety - przeznaczone dla osób w złej kondycji fizycznej, odchudzających się, intensywnie uprawiających sport.
Colostrum to preparat stworzony na bazie pierwszego krowiego mleka - colostrum czyli siary. Bydlęca siara zawarta w preparacie Colostrum optymalizuje naturalne mechanizmy obronne u zdrowych ludzi. Colostrum jest przeznaczone dla osób w złej kondycji fizycznej, odchudzających się oraz intensywnie ćwiczących. Colostrum to preparat dla osób, które chcą utrzymać naturalne siły odpornościowe organizmu na najwyższym poziomie.


* Olejek Pichtowy
Olejek Pichtowy pozyskiwany jest z młodych pędów jodły syberyjskiej. Jest środkiem szczególnie polecanym w okresach wzmożonej zachorowalności. Podnosi odporność przy takich dolegliwościach jak przeziębienie, kaszel, katar, angina, grypa, a nawet zapalenie oskrzeli.

* Vilcacora 
Preparat ten jest bogatym źródłem alkaloidów, które zapewniają organizmowi znaczny wzrost odporności. Vilcacora jest suplementem polecanym przy radio- i chemioterapii, przy których sprawne działanie systemu immunologicznego ma szczególne znaczenie. Preparat wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i grzybobójcze.

* Srebro koloidalne
Srebro Koloidalne nazywane jest „naturalnym antybiotykiem”. Ma potężną moc terapeutyczną, a jednocześnie reprezentuje naturalne leki na odporność, czyli nie zawiera żadnych sztucznych składników. Podnosi odporność, leczy infekcje wirusowe, zabija grzyby i pleśniawki, reguluje trawienie