wtorek, 26 listopada 2013

Miód...czyli słodka terapia:)

Miód to produkt o bardzo złożonym składzie chemicznym. Wykazuje on wiele właściwości leczniczych, które są wykorzystywane pomocniczo w leczeniu różnych schorzeń.

Bogactwo związków naturalnych występujących w miodzie zależy od bardzo wielu czynników, jak np. gatunku rośliny z której pszczoły zbierają nektar, rejonu geograficznego występowania roślin miododajnych, zanieczyszczenia środowiska itp.
Charakterystycznym węglowodanem występującym tylko w miodach spadziowych jest trójcukier melecytoza.
Kwasy organiczne występują w miodach w zmiennej ilości i są odpowiedzialne w dużej mierze za walory smakowe danego gatunku miodu.
W miodach występują też w niewielkich ilościach związki azotowe i wolne aminokwasy.
W miodzie wykryto także lizozym-ważny enzym o działaniu przeciwbakteryjnym.
Miód zawiera też hormony-głównym związkiem tego typu jest acetylocholina.
Ważną grupę związków stanowią olejki eteryczne.

Miód wykazuje wiele właściwości leczniczych, które są wykorzystywane pomocniczo w leczeniu wielu schorzeń. Najczęściej apiterapia dotyczy schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego czy immunologicznego. 
Miód jest cennym środkiem odżywczym zarówno dla dzieci, ludzi starszych, rekonwalescentów czy sportowców.
Warto również zaznaczyć, że miód podgrzany powyżej temp. 60 st.C traci swoje właściwości lecznicze, m.in. antybiotyczne.

UWAGA!!! 
Miodu nie powinno podawać się dzieciom poniżej 1 roku życia. Występują w nim bowiem bakterie (Clostridium botulinum), które mogą doprowadzić do zachorowania na botulizm dziecięcy. 

Propolis





Propolis nazywany także kitem pszczelim, jest substancją o charakterze woskowo-żywiczym powstałą na skutek zmieszania wydzieliny pączków liściowych niektórych gatunków drzew lub innych roślin z wydzieliną gruczołową pszczół.
Liczne badania naukowe dostarczają wielu dowodów, które świadczą o skuteczności farmakologicznej propolisu, głównie aktywności przeciwwirusowej, przeciwbakteryjnej, przeciwgrzybiczej oraz hepatoprotekcyjnej. Warto zaznaczyć, że propolis jest jedynym produktem pszczelim w Polsce, który został dopuszczony do stosowania przez Komisję Rejestracji Leków.

Oprócz przytoczonych wyżej właściwości miodu i propolisu produkty te stosowane są do produkcji wielu preparatów farmaceutycznych. W aptece dostępne są krople propolisowe, nalewki, tabletki do ssania z propolisem, czopki propolisowe, syropy na bazie miodu z dodatkiem wyciągów roślinnych itp.

Przykłady preparatów:
*Apiżel-żel  (Propolis extractum 5%) Żel do stosowania w stanach zapalnych skóry, oparzeniach I stopnia, w uszkodzeniach skóry, zakażeniach drobnoustrojami oraz po ukąszeniach owadów. Zawiera propolis, który przyspiesza procesy gojenia ran.


*Maść propolisowa 3% Maść o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Polecana w przypadkach ran z brakiem naskórka, w oparzeniach, odmrożeniach, odleżynach, owrzodzeniach, łuszczycach oraz chorobach wirusowych skóry (opryszczka, półpasiec).
*Propolisan puder leczniczy (Propolis extractum 3%) Puder propolisowy o działaniu przeciwgrzybiczym. Do stosowania w otarciach naskórka, skaleczeniach, ropnych zapaleniach skóry, żylakowatych owrzodzeniach podudzi oraz grzybic stóp.

*Propolis plus mikstura-krople Preparat ziołowy wspomagający pracę narządów układu pokarmowego, polecany osobom ze skłonnością do zaburzeń żołądkowych i żołądkowo-jelitowych oraz osłabioną czynnością wątroby.
*Mleczko pszczele Royal Jelly-tabletki (150 lub 300) Mleczko pszczele i kompleks witamin zawarty w preparacie regulują przemianę materii, usprawniają pracę mózgu, poprawiają wzrok, pamięć i koncentrację. Zmniejsza poziom cholesterolu, polecany również w profilaktyce miażdżycy.

*Apivaginum żel żel intymny z kwasem hialuronowym i propolisem, łagodzi świąd, pieczenie obrzęk, bolesność i zaczerwienienie miejsc intymnych kobiety, wywołanych przez infekcje intymne, stany zapalne lub aktywny tryb życia.













Uwaga!!! Warunkiem stosowania preparatów zawierających propolis jest brak uczulenia na niego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz