wtorek, 10 grudnia 2013

SEN-jego uzdrawiająca siła

Coraz szybszy pęd do życia społeczeństwa spowodował modę na bycie w ciągłej gotowości do pracy. Trend ten jest coraz modniejszy w naszym kraju, lecz bardzo niekorzystnie oddziałuje on na nasz stan zdrowia (wydłuża czas czuwania).

Po co nam sen?


Sen jest konieczny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wspiera on naprawę tkanek, wzrost, wzmocnienie pamięci i procesu uczenia się. Wpływa również na utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych i fizjologicznych. Każdy z nas potrzebuje ok. 7-8 godz snu do prawidłowego funkcjonowania. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych (zaburzenia nastroju, utrudnione skupienie uwagi, spowolnienie reakcji, spadek motywacji, spadek zdolności twórczego myślenia i umiejętności podejmowania złożonych decyzji, upośledzenie aktywności układu immunologicznego).

Nasza waga a sen...

Niektóre z badań epidemiologicznych i laboratoryjnych pokazują, że niedobór snu wpływa na występowanie otyłości i cukrzycy. Zbyt mała ilość snu prowadzi do zmian metabolizmu glukozy, zwiększenia łaknienia i obniża wydatek energetyczny. Bezsenność powoduje podwyższenie stężenia kortyzolu (hormonu stresu) we krwi oraz gorszą tolerancję glukozy (sprawność z jaką organizm radzi sobie z dostarczeniem glukozy do tkanek i mózgu). Wysokie stężenie glukozy na czczo może wskazywać na zaburzenia metabolizmu glukozy, a jak wiadomo nieprawidłowa tolerancja glukozy na czczo jest czynnikiem wystąpienia cukrzycy typu II. Pozbawienie nas odpowiedniej ilości snu prowadzi do zmiany wydzielania hormonów wpływających na odczuwanie głodu. (co ciekawe, zmiany w wydzielaniu hormonów stwierdzono już przy długości snu poniżej 8 godz.)

Niemożność zmrużenia oka przez dłuższy czas może być niebezpieczna dla naszego życia, poniżej przedstawię jak dłuższa bezsenność wpływa na nasz organizm.
http://www.abc-survival.pl/index.php/zdrowie-survival/brak-snu?start=1 
http://www.paranormalne.pl/topic/31859-eksperyment-medyczny-bezsennosc/ 

*24 H bez snu:
-zmniejsza się zdolność koncentracji (ok 40%)
-układ immunologiczny produkuje coraz mniej białych krwinek co może powodować zwiększoną zachorowalność
-maleje nasze libido (zaburzony zostaje rytm produkcji hormonów płciowych)
-człowiek ma wrażenie jakby był osłabiony (spada produkcja glukozy o ok. 9%)
*36 H bez snu:
-zaczyna pojawiać się światłowstręt (światło dzienne zaczyna nam przeszkadzać)
-jesteśmy znacznie wolniejsi niż po przespanej nocy (nawet czterokrotnie)
-mogą pojawiać się nudności
-na skutek mocniejszego ukrwienia ośrodków przetwarzania emocji stajemy się optymistami i wzrasta nasza skłonność do podejmowania ryzyka
*48 H bez snu:
-świat który postrzegamy wydaje się być rozmazany, a myśli poplątane i chaotyczne (efekt bardzo zbliżony do upojenia alkoholowego)
-pojawiają się dreszcze na skutek upośledzonego przetwarzania informacji
-powstaje zakwaszenie organizmu (organizm nie radzi sobie z szybkim rozkładaniem kwasów)
-cukier nie zostaje przetwarzany w energię tylko w tłuszcz
*72 H bez snu:
-występują tzw. tiki nerwowe oraz niekontrolowane drżenie kończyn i poszczególnych mięśni
-pojawia się mikrosen, zasypiamy max. na 6 sekund po czym budzimy się i wracamy do wcześniej wykonywanej pracy bez świadomości tego co się stało
-występują zaburzenia świadomości z którymi bardzo trudno walczyć (wydaje nam się że jest się kimś innym)
-cienie ożywają, zaczynamy słyszeć głosy, widzieć twarze i osoby, nękają nas halucynacje

Jak widać brak dobrej jakości snu wpływa m.in. na czynniki decydujące o bilansie energetycznym naszego organizmu. Nie należy więc lekceważyć niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu snu, gdyż nie wynaleziono jeszcze środka który mógłby zastąpić sen.
Jednak jeśli mamy problemy ze spokojnym snem możemy sięgnąć po naturalne preparaty dostępne bez recepty, poprawiające jakość snu oraz wydłużające jego czas.

Przykłady preparatów stosowanych w bezsenności:

*Lunapret 
*Extra Spasmina

*Forsen Olimp Labs

*Sedatif PC

*Valused

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz