piątek, 29 listopada 2013

Kamica układu moczowego-objawy, postępowanie i profilaktyka

Do napisania tego postu zdecydowałam się po tym jak zauważyłam, że coraz więcej pacjentów przychodzi w porze jesienno- zimowej z dolegliwościami zapalenia pęcherza moczowego, atakiem kolki nerkowej bądź już stwierdzoną kamicą nerkową.

Zapraszam zainteresowanych do zapoznania się z tym postem i zadawaniem pytań:)

Kamień nerkowy pozostaje zwykle bezobjawowy, aż do momentu przemieszczenia go do miedniczki nerkowej lub moczowodu. Powoduje to niestety zablokowanie przepływu moczu z nerki, oraz powoduje wiele niepożądanych objawów.
Najczęstsze objawy kolki nerkowej to bardzo silny napadowy ból okolicy lędźwiowej zlokalizowany jednostronnie, promieniujący do krocza, cewki moczowej bądź pęcherza moczowego w zależności od miejsca zablokowania moczowodu. Napadom kolki nerkowej bardzo często towarzyszy również  krwiomocz.
Podczas napadu kolki mogą wystąpić także: wymioty, nudności, objawy niedrożności jelit (zaparcia), niepokój.
Atakowi kamicy może towarzyszyć niewielka gorączka.
W przypadku wysokiej gorączki, silnych nawrotowych bólów, ropomoczem, zaawansowaną cukrzycą lub osób z jedną nerką, może okazać się konieczna pilna hospitalizacja i doraźna interwencja urologa.

Postępowanie w przypadku ataku kolki nerkowej

W przypadku osób z nawrotowymi niewielkimi dolegliwościami bólowymi bez gorączki, mogę zaproponować następujące wsparcie farmakologiczne takie jak: niesterydowe leki przeciwzapalne, leki rozkurczowe, moczopędne.
Podstawą diagnostyki są USG nerek, RTG przeglądowe jamy brzusznej, badanie ogólne moczu.

Proponowane preparaty:
* Metafen (paracetamol 325mg+ibuprofen 200mg) dolegliwości bólowe w ginekologii, urologii, ortopedii, stomatologii, laryngologii. Zapalenie kości i stawów, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
*Panadol Femina (Paracetamolum 500mg+Hioscini butylobromidum 10 mg) stosujemy w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości bólowych takich jak bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, kolka wątrobowa, zespół jelita drażliwego.
*Rowatinex stosujemy pomocniczo w przypadku stwierdzenia małych złogów kamieni nerkowych (tzw. "piasku nerkowego")
*Cystone  zapobiega przesycaniu i zmniejsza ilość substancji tworzących kamienie. Ma bardzo szerokie wskazania takie jak: ostre i przewlekłe choroby nerek, woreczka żółciowego i dróg żółciowych; kamica żółciowa oraz moczowa, infekcje dróg moczowych (również nawracające np w ciąży), zapalenie pęcherza moczowego i miedniczek nerkowych, ataki kolki nerkowej, parcie na pęcherz. Jest to preparat OSOBIŚCIE przeze mnie stosowany i w 100% pomaga w wyżej wymienionych dolegliwościach (głównie kamica nerkowa i nawracające zapalenie pęcherza moczowego).

Warto pamiętać, że w zapobieganiu kamicy bardzo ważna jest profilaktyka. Zaleca się nawadnianie ok 1,5 l do 2l. dziennie, popijane małymi porcjami co wspomaga diurezę i utrudnia formowanie się kamieni. Pomocny również jest magnez a właściwie cytrynian magnezu (np. Magnefar B6), zapobiega on tworzenie się złogów kamieni nerkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz