czwartek, 5 grudnia 2013

GDY WŁOS Z GŁOWY LECI...


Włosy są bardzo wrażliwe na rozgrywające się w organizmie procesy patologiczne, a ich osłabienie może być skutkiem wielu chorób, takich jak anemia, zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja), nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką, toczeń rumieniowaty, grzybica i łuszczyca skóry głowy, nowotwory. Wpływ na włosy mogą mieć także niektóre leki, palenie papierosów oraz nieprawidłowa dieta: przebyte kuracje odchudzające, niedobory białka, cynku oraz witamin z grupy B. Ważną rolę odgrywa tu także długotrwały stres i przemęczenie.
Fizjologicznie duży wpływ na wygląd naszych włosów mają hormony płciowe. Estrogeny u kobiet stymulują i przedłużają wzrost włosa, a ich znaczny spadek może generować łysienie (szczególnie w okresie menopauzy i po ciąży). Androgeny u obu płci zmniejszą ilość włosów na głowie, powodując miniaturyzację mieszków włosowych.

W aptece dysponujemy szeroką gamą preparatów stosowanych doustnie jak i miejscowo, które nie tylko hamują nadmierne wypadanie, ale także stymulują odrost włosów.
Szampony, odżywki, żele, płyny są polecane dla osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać suplementów doustnych. Większość z nich jest bezpieczna dla kobiet karmiących, osób starszych leczących różne schorzenia. Są również polecane dla ludzi młodych stosujących inne suplementy by nie nadużywać i nie powielać dostarczanych do organizmu witamin. W składzie tych preparatów możemy znaleźć pochodna vit. PP, 1-metylonikotynamid, który pobudza mikrokrążenie skóry głowy (hamuje wypadanie i stymuluje odrost włosa). Działa również przeciwzapalnie, łagodząc podrażnienia i regulując pracę gruczołów łojowych. Trochę inne działanie wykazuje aminexil (np. Vichy Dercos Aminexil), który zmniejsza włóknienie otoczki kolagenowej znajdującej się wokół korzenia włosa, co wzmaga jego przytwierdzenie. Szampony przeznaczone są do codziennej pielęgnacji, natomiast bardziej skoncentrowane preparaty w ampułkach zaleca się stosować przez 2-3 miesiące, dwa razy do roku.
Minoksydyl (np. Loxon) rekomendowany jest głównie w łysieniu typu androgenowego, rozszerza naczynia krwionośne, wpływa stymulująco na naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu oraz na produkcję niektórych prostaglandyn. Zwiększa też odżywienie cebulek włosa i przedłuża fazę jego wzrostu. Najlepsze efekty uzyskuje się u młodych mężczyzn z przerzedzeniem włosów na szczycie głowy. U kobiet zaleca się stosowanie preparatu o mniejszym stężeniu, by zminimalizować działania niepożądane, przede wszystkim nadmierne owłosienie na twarzy. Płyn aplikuje się 2 razy dziennie po 1 ml wmasowując go w skórę głowy. Pierwsze efekty widoczne są po 2 miesiącach, natomiast optymalne rezultaty po roku kuracji.(przeciwwskazania to pacjenci kardiologiczni, kobiety w ciąży i karmiące oraz nie stosujemy na uszkodzoną skórę). 

Najkorzystniejsze efekty uzyskuje się, łącząc preparaty zewnętrzne z doustnymi. zwłaszcza gdy nadmierne wypadanie ma związek z nieprawidłowym odżywianiem i niedoborem składników odżywczych w diecie (diety odchudzające, przebyta infekcja, długotrwały stres i przemęczenie). do głównych składników suplementów wzmacniających włosy należą:
*aminokwasy (metionina i cysteina)
*składniki mineralne (krzem, wapń, fosfor, żelazo, cynk)
*witaminy (niacyna, biotyna, kwas pantotenowy)
*zioła (głównie skrzyp i pokrzywa)

Dla najlepszego efektu preparaty zawierające powyższe składniki powinny być stosowane co najmniej 3 miesiące, a w razie braku skuteczności warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania w celu wykluczenia innych przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Preparaty przeciw wypadaniu włosów:

*DERMENA
*NOVOXIDYL
*REVITAX
*CECE SALON, SZAMPON
*BIOXSINE
*DUCRAY NEOPTIDE
*BIOTEBAL
*HA-PANTOTEN OPTIMUM
*MERZ SPEZIAL
*VITAPIL Z BIOTYNĄ



Piśmiennictwo: Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. M.Sobstyl, J.Tkaczuk-Włach, G.jakiel; Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie człowieka, L.Brzezińska-Wcisło, A.Lis, G.Kamińska, D.Wcisło-Dziadecka; Łysienie związane z chorobami ustroju, L.Brzezińska-Wcisło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz