wtorek, 26 listopada 2013

Migrenowy ból głowy...co z nim zrobić?

Ból głowy...powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący. Trwa zazwyczaj od 4 do 72 godz- znacie to skądś? Czyżby to zwykły ból głowy czy już migrena...? 
Przedstawiam troszkę informacji na ten temat:)

Migrena to najczęstsza choroba układu nerwowego i jedna z najczęstszych postaci samoistnych bólów głowy. Dotyka 10-15% populacji, średnio trzy razy częściej kobiety. Zmiany na niekorzyść pacjentek następują po okresie dojrzewania. Migrena jest przewlekłą chorobą, która daje znać o sobie okresowo u każdego z nieco inną częstotliwością. Średnio stwierdza się 1-3 napady w miesiącu. Choroba objawia się napadowym, pulsującym bólem głowy. Zwykle umiejscawia się jednostronnie, obejmując półkulę głowy, szczególnie za gałką oczną w okolicy czoła i skroni. Koszmarnemu bólowi utrzymującemu się od kilku godzin do kilku dni towarzyszą objawy takie jak: nudności, wymioty, zawroty głowy, foto- i fenofobia (czyli nadwrażliwość na światło i dźwięki), a także nadmierne reakcje na zapachy. Pacjentom przeszkadza czasem najmniejszy hałas, woń zwykłego posiłku lub zapach kawy. U niektórych chorych w czasie napadu migrenowego można stwierdzić także zawroty głowy lub sztywność karku. Między napadami nie występują żadne dolegliwości: chory prowadzi normalne, aktywne życie.
Od wieków utożsamiano bóle migrenowe z zaburzeniami naczyń krwionośnych mózgu. Migrena jest chorobą dziedziczną. Obecnie uważa się, że jej etiologia jest wielogenowa a nie jak dawniej sądzono- że jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący z częściową penetracją genu. Choć trwają badania nad etiologią migrenowych bólów głowy, obecnie uważa się, że w powstawaniu bólu bierze udział zarówno układ naczyniowy, jak i nerwowy, a pomostem łączącym jest nerw trójdzielny.

PRZYCZYNY MOGĄCE WYWOŁYWAĆ NAPADY MIGRENY :
*pozostawanie na czczo lub nieregularne jedzenie
*pokarmy zawierające tyraminę i słodziki (żółte i pleśniowe sery, czekolada, kakao, śledzie, czerwone mięso, wino, kawa, herbata, owoce cytrusowe)
*produkty obfitujące w glutaminian sodu (chińskie dania, zupy i sosy w proszku, kostki rosołowe, niektóre gotowe przyprawy do mięs)
*zmiany rytmu snu i czuwania (zbyt długi lub zbyt krótki sen)
*zmiany hormonalne (miesiączka, okres klimakterium, ciąża)
*pogoda (gwałtowne zmiany ciśnienia, fronty atmosferyczne, silne wiatry, burze)
*czynniki środowiskowe (hałas, ostre zapachy, światło, błyski świetlne)
*stres i nadmiar pracy (zmęczenie, brak odpoczynku, silne reakcje emocjonalne, ważne wydarzenia np. ślub, egzamin)
*nadmierny wysiłek fizyczny (gwałtowne pobudzenie układu krwionośnego, nerwowego, zmęczenie)
*palenie tytoniu (palenie czynne i bierne)
*alkohol (podejrzane jest głównie czerwone wino, porto i sherry)

POSTĘPOWANIE W TRAKCIE BÓLU:

W trakcie ataku bólu pacjent powinien jak najszybciej zażyć leki przeciwbólowe i zadbać o spokój w otoczeniu. Łatwiej przerwać ból we wczesnym stadium, zażywając paracetamol (np. solpadeina, apap extra itp.) niż wtedy gdy dolegliwości osiągną duże natężenie. Idealnie było by położyć się w zaciemnionym pokoju, gdzie panuje cisza i gdzie nie docierają żadne zapachy.
Działania wspomagające leczenie to leki prokinetyczne, jak metoklopramid,
pomagają zwalczać wymioty.
Hydroxyzyna
umożliwia zaśnięcie i łagodzi napięcie wywołane bólem. W leczeniu ciężkich postaci migreny wykorzystuje się także terapię botulinową. Niektórym chorym pomaga krioterapia, a także zabiegi polem magnetycznym.
W zależności od nasilenia bólu i skuteczności leczenia stosuje się wiele preparatów, dobierając je indywidualnie do pacjenta.

*PARACETAMOL jego zaletą jest bezpieczeństwo stosowania i możliwości przyjmowania u pacjentów z chorobą wrzodową oraz astmą oskrzelową. Lek można także podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży. Skuteczność paracetamolu zwiększa połączenie z kofeiną ( apap extra, solpadeina). Lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego a jego działanie utrzymuje się z 4-6 godzin. Najlepiej zażyć paracetamol od razu na początku bólu lub w czasie aury. Trzeba pamiętać, że paracetamol jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek oraz osób z chorobą alkoholową.

*KWAS ACETYLOSALICYLOWY bywa także skutecznym środkiem na bóle migrenowe (Aspirin Migrenol, Polopiryna, Excedrin Migra Stop, Etopiryna) Działa antyagregacyjnie, kwasu acetylosalicylowego powinni unikać pacjenci z choroba wrzodową, zaburzeniami krzepniecia, astmą aspirynową, uczuleniem na salicylany i małopłytkowością.

*NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE (NLPZ), np. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, flurbiprofen. Ibuprofen oraz inne nlpzy mogą często powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, dlatego warto zastosować osłonę na żołądek przed zastosowaniem takich preparatów (pantoprazol np. controloc control, nolpaza, anesteloc max; lub omeprazol np. bioprazol bio, polprazol)
Lek jest skuteczny w łagodnych i umiarkowanych bólach migrenowych.









*TRYPTANY skuteczne u 60% pacjentów, u których ani paracetamol, ani NLPZ nie pomagają. Tryptany mogą przerwać atak migreny, ale należy je przyjąć dopiero na początku bólu a nie w czasie aury. Łagodzą nie tylko ból migrenowy, lecz także nudności, wymioty i światłowstręt. Najszybciej bo po 30 min od zażycia, ujawnia się działanie ryzatryptanu i eletryptanu (Sumatryptan, Sumigra, Sumamigren) . Dawkę leku można powtorzyć po 2 godz. Nie powinni ich stosować pacjenci ze źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, z zaburzeniami rytmu serca i kobiety w ciąży.

*ERGOTAMINA i jej pochodne są mniej skuteczne niż tryptany, ale niektórzy pacjenci odnoszą korzyści właśnie ze stosowania tej grupy leków. Nie powinni ich stosować pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, choroba tętnic obwodowych, źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek i kobiety w ciąży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz