niedziela, 15 grudnia 2013

Witamina K

We krwi zdrowego człowieka znajduje się wiele różnych czynników krzepnięcia, które biorą udział w tworzeniu się skrzepów i hamują krwawienia. Witaminie K zawdzięczamy nie tylko właściwą krzepliwość krwi. Zmniejsza ona także nadmierne krwawienia miesiączkowe, hamuje rozwój nowotworów i uwapnia kości, co chroni przed osteoporozą.


Witamina K jest niezbędna do utrzymania prawidłowych procesów krzepnięcia. Odpowiada za procesy syntezy osoczowych czynników krzepnięcia II, VII, IX i X w wątrobie. Dlatego niedobór witaminy K skutkuje zmniejszeniem stężenia protrombiny w osoczu, wydłużeniem czasu krzepnięcia i zwiększeniem ryzyka krwawienia.
Człowiek pokrywa swoje potrzeby w zakresie witaminy K z dwóch źródeł, tj. żywności i syntezy bakteryjnej w jelitach. Prawie połowa dziennego zapotrzebowania jest pokrywana przez warzywa, reszta pochodzi ze źródła bakteryjnego.

Pierwsza jej postać, zwana witaminą K1, występuje m.in. w warzywach o zielonych liściach (np. brokuły, sałata, kapusta, szpinak), w truskawkach, oleju sojowym i niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego (np. jaja, wątroba wołowa).Produktem spożywczym zawierającym najwięcej tej witaminy jest japońskie natto, tradycyjna potrawa sporządzana ze sfermentowanych ziaren soi.
Następną postać witaminy – witaminę K2 – wytwarzają bakterie w jelitach. Z kolei wyprodukowana sztucznie witamina K, nazywana K3, służy do uzupełniania niedoborów i może występować pod postacią rozpuszczalną w tłuszczach lub w wodzie.

Niedobór witaminy K

Organizm ludzki przechowuje niewielkie ilości witaminy K, które wystarczają zaledwie na kilka dni. Dlatego objawy niedoboru witaminowego mogą pojawić się dość szybko w przypadku jej braku w diecie lub w zaburzeniach produkcji jelitowej np. po terapii antybiotykami. U kobiet poziom estrogenu we krwi może wpływać na poziom witaminy K niezależnie od jego obecności w diecie. Niedobór witaminy K pojawia się również w przypadku zaburzeń trawienia i wchłaniania oraz prowadzenia żywienia pozajelitowego. Często występuje u osób chorych na mukowiscydozę. Może pojawiać się w chorobach wątroby przebiegających z zaburzeniami wydzielania żółci.
Niedobór witaminy K u dorosłych zdarza się w przypadku ciężkich chorób jelit, wątroby i przy długotrwałym leczeniu antybiotykami. Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi hamują wchłanianie witaminy K.
U osób starszych, chorych na serce lub po udarze mózgu, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe jej działanie jest blokowane co może stać się przyczyną osteoporozy. Długie stosowanie tych leków zwiększa złamania kości.


Witamina K u niemowląt

Zbyt mała podaż witaminy K występuje u niemowląt do ukończenia 1 roku życia dlatego, że jej ilość w pokarmie naturalnym jest niewystarczająca. Ponadto noworodki posiadają małe zapasy tej witaminy, ponieważ witamina K tylko w niewielkim stopniu przenika przez łożysko, po porodzie natomiast mleko matki zawiera jej zbyt mało. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym produkcja witaminy K przez bakterie jelitowe rozpoczyna się dopiero po ukończeniu 2 tygodnia życia. Natomiast niemowlęta karmione naturalnie posiadają inną florę bakteryjną (tzw. bifidobakterie), która praktycznie nie produkuje witaminy K. Z tego względu niezbędne jest uzupełnianie tej witamina do momentu odpowiedniego urozmaicenia diety. Podawanie witaminy K u niemowląt zapobiega występowaniu krwawień z różnych narządów, które określane są jako choroba krwotoczna noworodków.

Witamina K - znaczenie dla zdrowia

Z ostatnich badań wynika, że witamina K pełni istotną rolę w absorpcji wapnia przez kości. Bierze udział w przemianach białka osteokalcyny, które odpowiada za mineralną dojrzałość kości. Subkliniczny niedobór witaminy K, który nie daje zaburzeń krzepnięcia jest czynnikiem rozwoju osteoporozy. Z wiekiem dochodzi to utraty gęstości kości i osłabienia kośćca. U starszych kobiet przyjmujących pokarmy ubogie w witaminę K znacznie częściej dochodzi do złamania szyjki kości udowej oraz kompresyjnego złamania kręgów. Ponadto osteokalcyna wpływa na zmniejszenie insulinooporności poprzez ekspresję genów insuliny. Prawidłowe stężenia witaminy K zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz może wpływać na złagodzenie jej przebiegu. Ponadto witamina K2 poprawia jakość tkanki kostnej u pacjentów z cukrzycą, co jest szczególnie istotne dla diabetyków predystynowanych do złamań.
Przyczyną niedoboru witaminy K jest przyjmowanie preparatów antybiotykowych, które niszczą bakterie produkujące witaminę K. Niedobór witamin K spowodowany bywa też przez diety odchudzające i zbyt rzadko jadane warzywa zielonolistne.

Zalecane dzienne spożycie witaminy K:

Zalecane dzienne spożycie (RDA) witaminy K wynosi 75 µg. Leczniczo podaje się zwykle 10 mg dziennie. U noworodków dawkowanie profilaktyczne jest inne. Początkowo podaje się dużą jednorazową dawkę 0,5-1 mg, a następnie kontynuuje 25µg dziennie. Dawki te mogą być modyfikowane w zależności od zapotrzebowania organizmu.

Leczniczo witaminę K podaje się w zaburzeniach krzepnięcia. W czasie przyjmowania większych jej dawek należy kontrolować parametry krzepnięcia, a dawka ustalana jest na podstawie czasu protrombinowego, tj. czasu potrzebnego na powstanie skrzepu. Należy unikać jej stosowania u pacjentów pozostających na leczeniu przeciwzakrzepowym.

UWAGA!!!
Wysokie dawki witaminy K mogą wydłużyć czas krzepnięcia i zwiększyć ryzyko krwawienia. Jeśli ktoś się leczy preparatami przeciwkrzepliwymi powinien ograniczyć przyjmowanie produktów spożywczych bogatych w witaminę K, gdyż może ona obniżać skuteczność leków przeciwkrzepliwych. U noworodków podanie zbyt dużej ilości witaminy może wywołać hiperbilirubinemię.

Podczas pisania tego posta korzystałam ze stron:
http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=313
http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K
http://www.witaminy.org.pl/witamina-k/


Preparaty z vit. K dostępne bez recepty:

Są to głównie preparaty w kroplach doustnych, bądź w kapsułkach wyciskanych do ust dla dzieci np.
 




Witamina K występuje również w preparatach łączonych np. z vit D3

wtorek, 10 grudnia 2013

SEN-jego uzdrawiająca siła

Coraz szybszy pęd do życia społeczeństwa spowodował modę na bycie w ciągłej gotowości do pracy. Trend ten jest coraz modniejszy w naszym kraju, lecz bardzo niekorzystnie oddziałuje on na nasz stan zdrowia (wydłuża czas czuwania).

Po co nam sen?


Sen jest konieczny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wspiera on naprawę tkanek, wzrost, wzmocnienie pamięci i procesu uczenia się. Wpływa również na utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych i fizjologicznych. Każdy z nas potrzebuje ok. 7-8 godz snu do prawidłowego funkcjonowania. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych (zaburzenia nastroju, utrudnione skupienie uwagi, spowolnienie reakcji, spadek motywacji, spadek zdolności twórczego myślenia i umiejętności podejmowania złożonych decyzji, upośledzenie aktywności układu immunologicznego).

Nasza waga a sen...

Niektóre z badań epidemiologicznych i laboratoryjnych pokazują, że niedobór snu wpływa na występowanie otyłości i cukrzycy. Zbyt mała ilość snu prowadzi do zmian metabolizmu glukozy, zwiększenia łaknienia i obniża wydatek energetyczny. Bezsenność powoduje podwyższenie stężenia kortyzolu (hormonu stresu) we krwi oraz gorszą tolerancję glukozy (sprawność z jaką organizm radzi sobie z dostarczeniem glukozy do tkanek i mózgu). Wysokie stężenie glukozy na czczo może wskazywać na zaburzenia metabolizmu glukozy, a jak wiadomo nieprawidłowa tolerancja glukozy na czczo jest czynnikiem wystąpienia cukrzycy typu II. Pozbawienie nas odpowiedniej ilości snu prowadzi do zmiany wydzielania hormonów wpływających na odczuwanie głodu. (co ciekawe, zmiany w wydzielaniu hormonów stwierdzono już przy długości snu poniżej 8 godz.)

Niemożność zmrużenia oka przez dłuższy czas może być niebezpieczna dla naszego życia, poniżej przedstawię jak dłuższa bezsenność wpływa na nasz organizm.
http://www.abc-survival.pl/index.php/zdrowie-survival/brak-snu?start=1 
http://www.paranormalne.pl/topic/31859-eksperyment-medyczny-bezsennosc/ 

*24 H bez snu:
-zmniejsza się zdolność koncentracji (ok 40%)
-układ immunologiczny produkuje coraz mniej białych krwinek co może powodować zwiększoną zachorowalność
-maleje nasze libido (zaburzony zostaje rytm produkcji hormonów płciowych)
-człowiek ma wrażenie jakby był osłabiony (spada produkcja glukozy o ok. 9%)
*36 H bez snu:
-zaczyna pojawiać się światłowstręt (światło dzienne zaczyna nam przeszkadzać)
-jesteśmy znacznie wolniejsi niż po przespanej nocy (nawet czterokrotnie)
-mogą pojawiać się nudności
-na skutek mocniejszego ukrwienia ośrodków przetwarzania emocji stajemy się optymistami i wzrasta nasza skłonność do podejmowania ryzyka
*48 H bez snu:
-świat który postrzegamy wydaje się być rozmazany, a myśli poplątane i chaotyczne (efekt bardzo zbliżony do upojenia alkoholowego)
-pojawiają się dreszcze na skutek upośledzonego przetwarzania informacji
-powstaje zakwaszenie organizmu (organizm nie radzi sobie z szybkim rozkładaniem kwasów)
-cukier nie zostaje przetwarzany w energię tylko w tłuszcz
*72 H bez snu:
-występują tzw. tiki nerwowe oraz niekontrolowane drżenie kończyn i poszczególnych mięśni
-pojawia się mikrosen, zasypiamy max. na 6 sekund po czym budzimy się i wracamy do wcześniej wykonywanej pracy bez świadomości tego co się stało
-występują zaburzenia świadomości z którymi bardzo trudno walczyć (wydaje nam się że jest się kimś innym)
-cienie ożywają, zaczynamy słyszeć głosy, widzieć twarze i osoby, nękają nas halucynacje

Jak widać brak dobrej jakości snu wpływa m.in. na czynniki decydujące o bilansie energetycznym naszego organizmu. Nie należy więc lekceważyć niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu snu, gdyż nie wynaleziono jeszcze środka który mógłby zastąpić sen.
Jednak jeśli mamy problemy ze spokojnym snem możemy sięgnąć po naturalne preparaty dostępne bez recepty, poprawiające jakość snu oraz wydłużające jego czas.

Przykłady preparatów stosowanych w bezsenności:

*Lunapret 
*Extra Spasmina

*Forsen Olimp Labs

*Sedatif PC

*Valused

czwartek, 5 grudnia 2013

GDY WŁOS Z GŁOWY LECI...


Włosy są bardzo wrażliwe na rozgrywające się w organizmie procesy patologiczne, a ich osłabienie może być skutkiem wielu chorób, takich jak anemia, zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja), nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką, toczeń rumieniowaty, grzybica i łuszczyca skóry głowy, nowotwory. Wpływ na włosy mogą mieć także niektóre leki, palenie papierosów oraz nieprawidłowa dieta: przebyte kuracje odchudzające, niedobory białka, cynku oraz witamin z grupy B. Ważną rolę odgrywa tu także długotrwały stres i przemęczenie.
Fizjologicznie duży wpływ na wygląd naszych włosów mają hormony płciowe. Estrogeny u kobiet stymulują i przedłużają wzrost włosa, a ich znaczny spadek może generować łysienie (szczególnie w okresie menopauzy i po ciąży). Androgeny u obu płci zmniejszą ilość włosów na głowie, powodując miniaturyzację mieszków włosowych.

W aptece dysponujemy szeroką gamą preparatów stosowanych doustnie jak i miejscowo, które nie tylko hamują nadmierne wypadanie, ale także stymulują odrost włosów.
Szampony, odżywki, żele, płyny są polecane dla osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać suplementów doustnych. Większość z nich jest bezpieczna dla kobiet karmiących, osób starszych leczących różne schorzenia. Są również polecane dla ludzi młodych stosujących inne suplementy by nie nadużywać i nie powielać dostarczanych do organizmu witamin. W składzie tych preparatów możemy znaleźć pochodna vit. PP, 1-metylonikotynamid, który pobudza mikrokrążenie skóry głowy (hamuje wypadanie i stymuluje odrost włosa). Działa również przeciwzapalnie, łagodząc podrażnienia i regulując pracę gruczołów łojowych. Trochę inne działanie wykazuje aminexil (np. Vichy Dercos Aminexil), który zmniejsza włóknienie otoczki kolagenowej znajdującej się wokół korzenia włosa, co wzmaga jego przytwierdzenie. Szampony przeznaczone są do codziennej pielęgnacji, natomiast bardziej skoncentrowane preparaty w ampułkach zaleca się stosować przez 2-3 miesiące, dwa razy do roku.
Minoksydyl (np. Loxon) rekomendowany jest głównie w łysieniu typu androgenowego, rozszerza naczynia krwionośne, wpływa stymulująco na naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu oraz na produkcję niektórych prostaglandyn. Zwiększa też odżywienie cebulek włosa i przedłuża fazę jego wzrostu. Najlepsze efekty uzyskuje się u młodych mężczyzn z przerzedzeniem włosów na szczycie głowy. U kobiet zaleca się stosowanie preparatu o mniejszym stężeniu, by zminimalizować działania niepożądane, przede wszystkim nadmierne owłosienie na twarzy. Płyn aplikuje się 2 razy dziennie po 1 ml wmasowując go w skórę głowy. Pierwsze efekty widoczne są po 2 miesiącach, natomiast optymalne rezultaty po roku kuracji.(przeciwwskazania to pacjenci kardiologiczni, kobiety w ciąży i karmiące oraz nie stosujemy na uszkodzoną skórę). 

Najkorzystniejsze efekty uzyskuje się, łącząc preparaty zewnętrzne z doustnymi. zwłaszcza gdy nadmierne wypadanie ma związek z nieprawidłowym odżywianiem i niedoborem składników odżywczych w diecie (diety odchudzające, przebyta infekcja, długotrwały stres i przemęczenie). do głównych składników suplementów wzmacniających włosy należą:
*aminokwasy (metionina i cysteina)
*składniki mineralne (krzem, wapń, fosfor, żelazo, cynk)
*witaminy (niacyna, biotyna, kwas pantotenowy)
*zioła (głównie skrzyp i pokrzywa)

Dla najlepszego efektu preparaty zawierające powyższe składniki powinny być stosowane co najmniej 3 miesiące, a w razie braku skuteczności warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania w celu wykluczenia innych przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Preparaty przeciw wypadaniu włosów:

*DERMENA
*NOVOXIDYL
*REVITAX
*CECE SALON, SZAMPON
*BIOXSINE
*DUCRAY NEOPTIDE
*BIOTEBAL
*HA-PANTOTEN OPTIMUM
*MERZ SPEZIAL
*VITAPIL Z BIOTYNĄ



Piśmiennictwo: Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. M.Sobstyl, J.Tkaczuk-Włach, G.jakiel; Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie człowieka, L.Brzezińska-Wcisło, A.Lis, G.Kamińska, D.Wcisło-Dziadecka; Łysienie związane z chorobami ustroju, L.Brzezińska-Wcisło.