poniedziałek, 27 stycznia 2014

Suplementacja magnezu

Zastanawiając się o czym tu dzisiaj napisać, po wielu przemyśleniach stwierdziłam, że bohaterem dzisiejszego posta będzie tak często przez nas stosowany i lubiany magnez.
Rynek farmaceutyczny zalał nas mnóstwem preparatów zawierających magnez, więc wybór jest nie łatwy;) 

Magnez to pierwiastek chemiczny dość często występujący na kuli ziemskiej. W organizmie człowieka pełni on wiele istotnych funkcji i wpływa na zdrowie.

Magnez to metal, jednak w przyrodzie nie występuje w postaci czystego pierwiastka. Można go znaleźć pod postacią tlenku, wodorotlenku lub soli, np. siarczanów i chlorków. Jest on bardzo ważnym składnikiem organizmów żywych, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. U ludzi pełni on wiele istotnych funkcji i wpływa na zdrowie. Organizm człowieka zawiera ok. 25-30g magnezu, dzięki czemu jest to czwarty pod względem ilości pierwiastek chemiczny. Ponad połowa magnezu występuje u człowieka w kościach, pozostała część buduje mięśnie, a także krąży w płynach pozakomórkowych. Organami zawierającymi najwięcej tego pierwiastka są serce, wątroba i mózg. 
Magnez wchłaniany jest w jelicie cienkim, natomiast wydalany z moczem. Stopień wchłaniania zależy nie tylko od jego zawartości w pokarmie, ale również od rodzaju połączeń chemicznych w jakich występuje.

*Rola magnezu w organizmie człowieka i objawy niedoboru:

Najważniejsza funkcja tego pierwiastka to udział w procesach syntezy i rozpadu ATP. Jest on również aktywatorem ponad 300 enzymów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Uczestniczy w przemianach białek, cukrów, tłuszczów i kwasów nukleinowych. Magnez jest też odpowiedzialny za komórkowy transport przez błony. Stanowi niezbędny budulec kości, wpływa na pobudliwość tkanki nerwowej a zatem na nastrój, pamięć i koncentrację. Odpowiada też za kurczliwość wszystkich mięśni w tym serca, dlatego jego właściwa zawartość w organizmie warunkuje prawidłową pracę układu sercowo naczyniowego. Odpowiada za prawidłową krzepliwość i ciśnienie tętnicze krwi. Ze względu na wszystkie wymienione funkcje odpowiednia ilość magnezu warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar może mieć wpływ na pogorszenie samopoczucia i rozwój różnych schorzeń.
W zależności od wieku i płci różni się dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek:
  • niemowlęta do 6 miesiąca życia- 30mg dziennie,
  • dzieci do 10 roku życia - 50 do 150 mg dziennie,
  • dziewczęta do 18 roku życia- ok. 300mg dziennie,
  • chłopcy do 18 roku życia- 290do 400mg dziennie,
  • osoby dorosłe- 210 do 320mg dziennie.
Spadek stężenia magnezu w organizmie, w wyniku jego niedoboru w diecie, objawia się wieloma dolegliwościami. Najczęstszy problem dotyczy osób stosujących diety odchudzające, bogate w tłuszcze i cukry, występujące w produktach wysoce przetworzonych.
Warto podkreślić, że nie zawsze niedobór związany jest z niską podażą pierwiastka w diecie. Może być on również wynikiem złego przyswajania, np. podczas biegunek, przewlekłego stosowania środków przeczyszczających, stanów zapalnych jelit lub wymiotów. Na jego niedobór może mieć też wpływ nadmierne wydalanie związane z chorobami nerek lub przewlekłym stosowaniem leków moczopędnych (diuretyków) i glikozydów. Zmniejszone stężenie magnezu może też być efektem nadprodukcji hormonów tarczycy, nadczynnością przytarczyc, u chorych z marskością wątroby , zapaleniem trzustki oraz cierpiących z powodu rozległych oparzeń.
Pierwszymi zauważalnymi objawami hipomagnezemii są: spadek nastroju, apatia, zmęczenie, rozdrażnienie, bóle i zawroty głowy, drżenie i skurcze mięśni (drganie powiek, bolesne skurcze łydek), kołatania serca, uczucie odrętwienia i mrowienia kończyn, trudności z koncentracją, problemy z kondycją włosów i paznokci, mdłości, zaburzenia snu i wiele innych. Przewlekły niedobór może prowadzić również do rozwoju nadciśnienia, arytmii, hipercholesterolemii.

*Uzupełnianie niedoborów:

Najważniejszym źródłem prawidłowego funkcjonowania organizmu jest racjonalna dieta, dlatego w pierwszej kolejności powinno się zadbać o odpowiednią podaż magnezu wraz z pożywieniem.
Spośród produktów najbardziej bogatych w magnez w diecie nie powinno zabraknąć nasion roślin strączkowych, kasz, orzechów, otrębów pszennych, czekolady i owoców morza. Trochę mniej magnezu zawierają sery, mięso ryb, szpinak, groszek, banany, mleko. Ograniczyć natomiast należy tłuste pokarmy, bogate w szczawiany, fosfor, wapń, siarczany oraz metale ciężkie ponieważ zmniejszają one przyswajalność magnezu. Natomiast dieta bogata w białko i laktozę powoduje wzrost wchłaniania.
W przypadku problemów z poziomem magnezu w organizmie można zaproponować również suplementację preparatami dostępnymi w aptekach. Rozwiązania takie dobre jest dla osób, które nie stosują prawidłowej diety, piją dużo kawy, palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz prowadzą stresujący tryb życia. 

*Preparaty magnezu:

W aptece możemy znaleźć bardzo dużo preparatów dostępnych z myślą o osobach cierpiących na niedobory magnezu. Charakteryzują się one różną zawartością pierwiastka, różnymi związkami chemicznymi w jakich on występuje i obecnością składników dodatkowych.
Magnez wchłaniany jest w jelicie i najlepiej przyswaja się pod postacią związków obojętnych. Dlatego warto zwrócić uwagę , aby wybrany preparat zawierał jego organiczne połączenie: cytrynian (Magnefar B6), mleczan lub asparaginian.  Nieorganiczne połączenia magnezu to zwykłe sole mocnych kwasów i zasad dlatego są trudniej przyswajane. Na drugim miejscu pod kątem przyswajalności występują chelaty magnezu. 
Bardzo często magnez występuje również w połączeniu z wit. B6, która w tym przypadku odpowiedzialna jest głównie za jego prawidłowe wchłanianie . Ponieważ magnez przyswajany jest w jelicie, tabletki powlekane i kapsułki, które przechodzą przez kwaśne środowisko żołądka są lepszym źródłem suplementacji.
Wybierając preparat należy zwrócić uwagę na zawartość samego magnezu a nie masę całego związku, a po drugie trzeba pamiętać z jakim związkiem chemicznym mamy do czynienia (wchłonięciu ulegnie inna część tej dawki).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz